Ba Duan Jin pdf

Ba Duan Jin (八段錦; czyt. ba duan dżin; „Osiem Kawałków Brokatu”) jest zestawem ośmiu ćwiczeń dynamicznego qigongu (czyt. czi gongu) o ponad 1000-letniej historii, z których każde usprawnia funkcjonowanie wybranych organów wewnętrznych, a jako kompletny zestaw – całego organizmu.

Ćwiczenia, które określamy mianem qigongu mają w Chinach ponad 4000 lat nieprzerwanej, udokumentowanej historii. Poprzez wzmocnienie i uregulowanie przepływu qi (czyt. czi) – energii życiowej – w organizmie, regularne praktykowanie qigongu wpływa na polepszenie ogólnej kondycji psychofizycznej, mając rozliczne zastosowania zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i w lecznictwie.

Ba Duan Jin jest wzmiankowane w szeregu tekstach z dynastii Song (960-1279). Późniejsze źródła, zwłaszcza XIX-wieczne, zaczęły przypisywać wynalezienie Ba Duan Jin słynnemu generałowi Yue Fei, żyjącemu w XII wieku, o legendarnej sile i waleczności. Yue Fei miał stworzyć Ba Duan Jin, aby w czasie, kiedy dowodził obroną niegościnnych, północnych granic Chin, utrzymać żołnierzy w nienagannej formie i pełnej gotowości do walki.

Przedstawiona w tej prezentacji podstawowa sekwencja Ośmiu Kawałków Brokatu jest zgodna z przekazem mistrza Lam Kam Chuen. Jest to jedna z najprostszych form Ba Duan Jin, możliwa do wykonania przez większość ludzi w rożnym wieku i kondycji fizycznej, niemniej – wykonywana prawidłowo i regularnie – dostarcza ona szeregu korzyści zdrowotnych, zarówno w sferze fizycznej, jak i mentalnej.

Ba-Duan-Jin_Osiem-Kawalkow-Brokatu_Fundacja-Dantian_2014.pdf
Ba-Duan-Jin_Osiem-Kawalkow-Brokatu_na_siedzaco_Fundacja-Dantian_2014.pdf
Kontynuuj