“POTRZĄSANIE” I “ZAMYKANIE” (SHAKING & CLOSING SET)

Na podstawie nauczania Mistrza Wu Zhongxian

„Potrząsanie” (Shaking) – Rytuał serca 

Potrząsanie jest sposobem na obudzenie energii i świadomości w ciele. Pomaga otworzyć nasze bramy energetyczne i meridiany – kanały energetyczne w ciele. Ułatwia to swobodny przepływ naszej energii qi i jej połączenie z uniwersalną energią qi wszechświata.

W chińskiej szamańskiej praktyce qigongu, potrząsanie jest wewnętrznym tańcem i bębnieniem, wyzwalając samoleczące własności naszego organizmu. Jest to energetyczny rytm uzdrowienia i osiągnięcia oświecenia.

Stajemy wyprostowani, stopy razem, ramiona wiszą luźno wzdłuż tułowia, palce wskazują w dół. Zobacz swoje ramiona rozciągające się w głąb Ziemi z palcami docierającymi do jej środka. Odczuj jak głowa dotyka nieba.

Krok w prawo, stopy na szerokość barków, podnosimy ramiona z dłońmi skierowanymi na zewnątrz. Czujemy jak palce rąk dotykają nieba, a nogi zakorzeniają się w ziemi. Można unieść trochę pięty. Rozciągamy całe ciało w formie litery X, otwierając wszystkie stawy. Stawy są duchowymi bramami, więc otwórzmy je, aby ułatwić przepływ qi. Rozciągnij mocno swoje ciało, wytrzymaj w rozciągniętej pozycji.

Weź głęboki oddech, wstrzymaj go, wstrzymaj qi. Następny ugnij lekko kolana, podskocz i podskakując z nogi na nogę w pełnym rozluźnieniu, rozpocznij potrząsanie całym ciałem. Od czasu do czasu wydobywaj dźwięk „Heng”, kondensując energię w dantianie. Rozluźnij się, znajdź najbardziej wygodny sposób potrząsania i rozluźniania wszystkich stawów,

Spójrz do wewnątrz. Potrząsaj dantianem, wyobrażając sobie, że porusza się w nim złoto-czerwone słońce. Potrząsając dantianem, weź głęboki wdech, wyobraź sobie jak qi, jako światło słoneczne, wnika do ciała przez wszystkie pory skóry. Przy wydechu wydaj z siebie dźwięk “Heng”. Kondensujemy wtedy qi w dolnej części brzucha.

Przenieś teraz uwagę na niebiańską bramę na czubku głowy. Wyobraź sobie że jest otwarta. Pozwól niebiańskiemu qi, jak światłu słonecznemu, przeniknąć przez całe ciało. Poczuj jakbyś był(a) pod prysznicem qi. Wyobraź sobie wszystkich blokady, wszystkie choroby przekształcają się w pył i wracają do ziemi poprzez stopy. Oczyść swój organizm poprzez wstrząsanie ciałem.

Teraz przenieść uwagę na oczy. Potrząsaj oczami. Obracaj gałkami ocznymi. Oczy są związane z wątrobą. Są one również związane z całym systemem narządów. Oczy są naszymi duchowymi oknami. Potrząsając nimi, wzmacniamy naszą duchową energię. Wzmacniamy też wzrok. Obracając gałkami ocznymi w różnych kierunkach emitujemy Heng.

Przenosimy uwagę na nos. Potrząsamy nosem. Nos jest związana z płucami. Jest to sposób na wzmocnienie qi płuc, na wzmocnienie funkcji oddychania. Heng.

Przenosimy uwagę na język. Język jest związany z sercem. Język dotyka górnego podniebienia. Heng, Haaaa. Heng.

Przenosimy uwagę na zęby. Klikamy zębami. Zęby są związane z nerkami. Więc klikanie zębami jest sposobem na wzmocnienie qi nerek. Jest to także sposób, aby wzmocnić zęby. Heng.

Przenieś uwagę na usta. Usta są związane ze śledzioną. Wibrowanie wargami jest sposobem na wzmocnienie qi śledziony. Jest to sposób, aby wzmocnić funkcję trawienia. Rozluźnij wargi. Trzymaj usta zamknięte. Heng.

Przenieś uwagę na uszy. Potrząsaj uszami, skup się na nich. Uszy są związane z nerkami, a także z sercem. Są symbolem mądrości. Skupienie się na uszach jest sposobem, aby zrównoważyć swoją energię, zrównoważyć Yin-Yang, nerki-wodę i serce-ogień. Heng.

Przenieś uwagę na szyję. Rozluźnij kark, potrząsaj karkiem, obracaj szyję w różnych kierunkach, w rozluźnieniu. Szyja jest związane z wątrobą. Więc potrząsanie szyją jest sposobem na relaks wątroby i wzmocnienie jej funkcji. Jest to sposób na wzmocnienie układu odpornościowego. Także na uwolnienie się od stresu. Jeśli masz dużo stresu w swoim życiu, twój kark staje się sztywny. Tak więc rozluźnij szyję. Jest to sposób na uwolnienie stresu. Potrząśnij szyją. Heng.

Przenieś uwagę na barki. Rozluźnij się, obracaj ramionami w różnych kierunkach. Łopatki są związane z sercem. Tak więc rozluźnienie i otwieranie ramion jest sposobem na relaks serca-umysłu, to również sposób na wzmocnienie sprawności fizycznej serca. Heng.

Przenieś uwagę na łokcie. Wstrząsaj łokciami, rozluźnij je. Łokcie są związane z nerkami. Więc potrząsanie łokciami to kolejny sposób na wzmocnienie funkcji nerek i ich qi. Heng.

Przenieś uwagę na nadgarstki. Potrząsaj nadgarstkami. Nadgarstki są związane z wątrobą. Rozluźnianie i potrząsanie nadgarstkami jest sposobem na wzmocnienie czynności wątroby. Heng.

Przenieś uwagę dłonie i palce. Potrząsaj każdym palcem. Palce są związane z systemem narządów. Tak więc rozluźnianie i potrząsanie palcami jest sposobem na zharmonizowanie układu narządów. Heng.

Przenieś uwagę na plecy. Potrząsaj plecami. Poczuj że plecy są silne jak góra. Heng. Plecy są górą ciała. Heng.

Przenieś uwagę na kręgosłup. Potrząsaj kręgosłupem, wszystkimi jego kręgami. Kręgosłup jest duchowym kanałem ciała. Wyobraź sobie swój kręgosłup pełen energii, pełen qi, pełen światła. Heng.

Przenieś uwagę na piersi. Otwórz klatkę piersiową. Zwróć uwagę na serce i płuca. Potrząsanie sercem i płucami jest sposobem na ich wzmocnienie. Tańcz z sercem i płucami. Heng.

Przenieś uwagę na brzuch. Potrząsaj brzuchem, potrząsaj wszystkimi narządy w twoim brzuchu. Możesz uderzać w brzuch dłońmi. Opukuj brzuch kolistymi ruchami. Jest to sposób na wzmocnienie wszystkich narządów w brzuchu. Może czujesz ból w jakiejś części brzucha. Wtedy trzeba bardziej skupić się na tym obszarze. Ostukiwanie tego obszaru jest sposobem, aby zapobiec stagnacji. Heng.

Przenieś uwagę na nerki. Pocieraj dłońmi obszar nerek wyobrażając sobie odżywianie nerek qi z rąk. Jest to sposób na wzmocnienie qi nerek. Heng.

Przenieś uwagę na biodra, rozluźnij biodra. Potrząsaj biodrami. Biodro jest największą duchową bramą ciała. Więc rozluźnij biodra, otwórz je, to sposób, aby umożliwić przepływ qi w organizmie. Heng.

Przenieś uwagę na kolana rozluźnij je. Można masować kolana i wyobrażać sobie, że odżywiamy je qi z rąk. Heng.

Przenieś uwagę na kostki. Rozluźnij kostki. Wyobraź sobie, że qi napełniania kostki. Heng.

Przenieś uwagę na stopy. Potrząsaj, tańcz nimi. Cała twoja energia życiowa ma połączenie z twoimi stopami. Więc zwrócić uwagę na stopy, potrząsaj nimi. Jest to sposób, aby wzmocnić swoją energię życiową. Heng.

Przenieś uwagę na palce stóp, rozluźnij je. Heng.

Przenieś uwagę z powrotem do brzucha, do dolnego dantian. Potrząsaj dantianem. Wyobraź sobie złoto-czerwone słońce obijające się w dolnej części brzucha. Potrząsaj brzuchem. Wyobraź sobie, że potrząsasz ciałem z brzucha. Ze złotego, czerwonego słońca w brzuchu. Weź wdech, wyobraź sobie, że qi jak światło wchodzi w twoje ciało, wydychaj z dźwiękiem Heng aby umożliwić qi koncentrację w twoim dantianie, w dolnej części brzucha.

Znajdź twój rytm potrząsania, znajdź twój rytm oddechowy. Znajdź twoją wewnętrzną, spokojną przestrzeń, aby wykonywać spontaniczne potrząsanie. Rób każdy rodzaj ruchu, który chcesz zrobić i wydawaj dowolne dźwięki, na jakie masz ochotę. Heng. Niech się dzieje co ma być. Po prostu bądź sobą. Znajdź swoją wewnętrzną przestrzeń. Heng.

Zacznij zwalniać. Zatrzymaj się. Zakorzeń stopy, ustaw je równolegle, na szerokość ramion. Głowa prosto, ramiona w dół. Ręce rozluźnione, palce rozluźnione. Trzymaj palce wyprostowane. Miej niebiańskie wrota otwarte. Zamknij ziemskie wrota. Język dotyka górnego podniebienia. Zęby zamknięte, usta zamknięte. Zwolnij oddech. Utrzymuj stabilną postawę, oddech powolny, płynny, głęboki i równy. Wyobraź sobie słoneczne qi wchodzącego w ciało z każdym wdechem. Kondensuj qi w dantianie, w dolnej części brzucha, przy każdym wydechu. Poczuj jak każdy oddech jest związany z twoim dantianem, z dolną częścią brzucha, zamykając się wewnątrz, słuchając wewnątrz. Poczuj mrowienie, ciepło, brzęczenie, ciężar, lekkość. To są różne objawienia qi. Po prostu obserwuj twoje ciało za pomocą oddechu, poprzez twoje serce. Może odczuwasz inaczej poszczególne części ciała. Niech tak będzie.

 

“Zamykanie” (Closing set)

 1. Pocieranie dłoni – pocieranie Yin Yang.
 2. Głęboki, naturalny oddech.
 3. Zassanie energii Yang – mężczyźni – z lewej dłoni, kobiety – z prawej, wizualizacja połykania energii do brzucha.
 4. Odżywianie oczu: zakryć oczy dłońmi, poruszać koliście gałkami ocznymi zgodnie i przeciwnie z ruchem wskazówek zegara, każdorazowo 9 razy.
 5. Pocieranie nosa środkowymi palcami, 9 razy, wdech kiedy pocieramy do góry, wydech z dźwiękiem „Hmmmmm” kiedy pocieramy do dołu.
 6. Pocieranie dłońmi twarzy (koliście); wszystkie narządy podłączone do twarzy; harmonizuje wyraz twarzy.
 7. „Czesanie” palcami włosów, lekko naciskając czaszkę – 9 razy (36, 1000); cała energia Yang łączy się z włosami; dobre na pamięć.
 8. Przykrycie uszu, pocieranie 36 razy do przodu i do tyłu; ból może sygnalizować słabe nerki.
 9. Przykrycie szczelnie uszu dłońmi, „odkorkowanie” ich 9 razy, wdychając i wydychając.
 10. „Niebiański bęben” – 24 razy.
 11. Dłonie na dantian, szczękanie zębami 36 razy; wzmacnia kości, dobre dla nerek.
 12. Obracanie językiem przed i za zębami, 9 razy w każdym kierunku = 36; język łączy się z sercem, utrzymuje zdrowe usta; nie połykamy śliny.
 13. Płukanie zgromadzoną śliną jamy ustnej 36 razy.
 14. Podzielenie śliny na 3 części i połknięcie jej, do dantianu; symbolizuje nową energię życiową (3 odpowiada 10 000 rzeczom)


Kontynuuj