8. Bujaj się dla zdrowia

Chińskie ćwiczenia typu „Swinging Qigong” są używane od tysiącleci w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia. To jeden z kluczowych sekretów zdrowej długowieczności, dostępny dla każdego, bez względu na możliwości fizyczne. Jak ważny jest ruch, wiemy nie od dziś. Jak ważny jest prawidłowy, świadomy i łagodny ruch, odkrywamy wraz z kolejnymi badaniami wiodących uczelni medycznych.

​Starożytne chińskie przysłowie mówi: „Wykonuj to ćwiczenie pięćset razy dziennie, a będziesz zdrowy i długo żył. Wykonuj to ćwiczenie tysiąc razy dziennie, a będziesz żyć wiecznie”.

Nie intensywne, wyczerpujące ćwiczenia a delikatne ale regularnie wykonywane, przynoszą najwięcej korzyści. Prosty ruch bujania się / huśtania ramionami poprawia krążenie, uwalnia napięcie w szyi i ramionach, przepłukuje układ limfatyczny, poprawia sprawność układu sercowo-naczyniowego.

To ostatni odcinek cyklu „Mój qigongu na codzień”. Dziękuję za uwagę i mam nadzieję, że te ćwiczenia Cię zainspirowały, pomogły poczuć się lepiej a może rozwiązały jakiś zdrowotny problem.

Będę wdzięczny za uwagi i sugestie co do treści i formy tego typu krótkich warsztatów. 

Życzę zdrowia z mnóstwem harmonijnego qi!

Kontynuuj