6. Jak poprawić trawienie?

Układ pokarmowy jest systemem organów, współpracujących przy dostarczeniu organizmowi substancji niezbędnych do przeżycia. Trawienie i wchłanianie składników są ogólnie znanymi funkcjami układu pokarmowego.

Mniej znany jest natomiast fakt, że w jelitach mieści się ok. 80% naszego układu odpornościowego, gdyż właśnie tam zlokalizowanych jest ok. 80% tkanki limfoidalnej, produkującej limfocyty – siły zbrojne naszego organizmu.

Mikroflora jelitowa zawiera 10 razy więcej drobnoustrojów niż mamy komórek w ciele – jest to niesamowicie zróżnicowany ekosystem, odpowiedzialny. Poprzez szereg funkcji, zarówno za procesy zdrowotne, jak i chorobowe. 

Jelita to również nasz „drugi mózg”, zawierający ok. 100 mln komórek nerwowych. Masa tych komórek produkuje ok. 30 różnych neurotransmiterów, w tym 95% serotoniny (tzw. hormonu szczęścia).

W kolejnym odcinku „Mojego qigongu na co dzień” skoncentrujemy się na ćwiczeniach poprawiających funkcje trawienne układu pokarmowego, a w szczególności Śledziony, Żołądka, Trzustki i jelit.

Kontynuuj