Pozycje treningowe

Ćwiczenia można wykonywać w różnych pozycjach. Wybór pozycji zależy od Ciebie. Czasami tylko będę sugerował, w której pozycji łatwiej będzie się uczyć.

Pozycja leżąca

To pozycja przydatna w sytuacjach kiedy wracamy do zdrowia, jesteśmy bardzo zmęczeni lub chcemy poćwiczyć z większym naciskiem na odczuwanie rozluźnienia ciała.

Powinniśmy położyć się na czymś twardym (ale nie bezpośrednio na podłodze). Zbyt miękkie posłanie może spowodować zbyt łatwo przychodzącą senność. Kładziemy się płasko na plecach. Nogi nie mogą być skrzyżowane. Lordoza lekko wypłaszczona. Staramy się dotknąć dolną cześcią pleców do podłoża. Pod głowę można podłożyć cienką poduszkę. Broda powinna być lekko przyciągnięta do klatki piersiowej tak, aby punkt Baihui znajdował się na przedłużeniu osi kręgosłupa.

Ręce w wersji podstawowej leżą wzdłuż ciała, ale można ułożyć je na Dantian lub trzymać w górze na podobieństwo trzymania piłki na wysokości brzucha (łokcie leżą na podłożu lub są lekko uniesione)

Pozycja siedząca

Pozycja siedząca (znana jako pozycja japońska) jest stosowana na równi z pozycją stojącą, choć nie jest tak skuteczna.

Siadamy prosto w taki sposób, aby uda znajdowały się równolegle do podłogi i tworzyły z łydkami kąt prosty. Siadamy w taki sposób, by jak najmniej opierać pośladki o krzesło - na krawędzi. Oczywiście bez przesady, pozycja musi być stabilna i dawać poczucie bezpieczeństwa.

Stopy ustawione płasko na ziemi, aktywnie i świadomie dotykają ziemi (szczególnie opuszki palców stóp).

Głowa lekko wyciągnięta do góry, broda lekko przyciągnięta do klatki piersiowej tak, aby uwypuklić punkt Bai Hui.

Dłonie mogą być ułożone zewnętrzną częścią nadgarstków na udach (blisko kolan), palce środkowe mogą się stykać (ale nie koniecznie). Łokcie i barki mają intencje do ruchu na zewnątrz (uczucie rozszerzania się klatki piersiowej).

Pozycja stojąca

Podstawowa pozycja treningowa. Stopy na dowolną szerokość, im szerzej tym lepiej (ale nie szerzej niż na szerokość barków - wewnętrzna krawędź stopy na szerokość barków). Kolana lekko ugięte, biodra podwinięte. Plecy proste, broda lekko dociągnięta do klatki piersiowej.

Dłonie przed ciałem na wysokości Dantian tak, aby punkty Laogong i Dantian utworzyły trójkąt równoramienny. Łokcie i barki mają intencje do ruchu na zewnątrz (uczucie rozszerzania się klatki piersiowej).

Oczy mogą być przymknięte.

Kontynuuj  
Opis

0 komentarze