QiFit w olimpijskim duchu

Starożytne ćwiczenia dla każdego


Poniżej znajduje się zapis dziewięciu sesji treningowych online, które zrealizowała Fundacja Dantian w ramach projektu QiFit w olimpijskim duchu – starożytne ćwiczenia dla każdego, pragnąc podnieść społeczną świadomość fundamentalnego znaczenia codziennego, właściwego ruchu w utrzymaniu zdrowia.

Program został oparty o idee olimpijskie, które oddają charakter prowadzonych w nim zajęć. Idee te przedstawiają sport, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność, radość, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami. Obok motta „szybciej, wyżej, mocniej” występuje również kulturotwórcza i wychowawcza rola aktywności fizycznej mówiąca, że sport doskonali ludzi nie tylko w wymiarze cielesnym, ale także psychicznym, co stanowi nawiązanie do antycznego ideału człowieka pięknego fizycznie i wewnętrznie. Wyraża to drugie motto olimpijskie „Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem”. Taki właśnie charakter mają nasze starożytne ćwiczenia dla każdego, ukierunkowane nie tylko na rywalizację, cel lub wynik ruchu, ale także na świadome jego doświadczanie.

W ramach projektu, zrealizowany został szereg zajęć sportowych z gimnastyki dalekowschodniej taiji i qigong, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, lokalnie oraz online.

Ćwiczenia dedykowane były dla wszystkich grup wiekowych od dzieci i młodzieży po osoby dorosłe i seniorów.

Organizatorzy

Projekt współfinansowany przez