QiFit w olimpijskim duchu
Starożytne ćwiczenia dla każdego
Poniżej znajduje się zapis dziewięciu sesji treningowych online, które zrealizowała Fundacja Dantian w ramach projektu QiFit w olimpijskim duchu – starożytne ćwiczenia dla każdego, pragnąc podnieść społeczną świadomość fundamentalnego znaczenia codziennego, właściwego ruchu w utrzymaniu zdrowia.
Program został oparty o idee olimpijskie, które oddają charakter prowadzonych w nim zajęć. Idee te przedstawiają sport, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność, radość, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami. Obok motta „szybciej, wyżej, mocniej” występuje również kulturotwórcza i wychowawcza rola aktywności fizycznej mówiąca, że sport doskonali ludzi nie tylko w wymiarze cielesnym, ale także psychicznym, co stanowi nawiązanie do antycznego ideału człowieka pięknego fizycznie i wewnętrznie. Wyraża to drugie motto olimpijskie „Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem”. Taki właśnie charakter mają nasze starożytne ćwiczenia dla każdego, ukierunkowane nie tylko na rywalizację, cel lub wynik ruchu, ale także na świadome jego doświadczanie.
W ramach projektu, zrealizowany został szereg zajęć sportowych z gimnastyki dalekowschodniej taiji i qigong, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, lokalnie oraz online.
Ćwiczenia dedykowane były dla wszystkich grup wiekowych od dzieci i młodzieży po osoby dorosłe i seniorów.
- Ćwiczenia nawiązujące do sportów dawnego Egiptu (61:07)
- Ćwiczenia inspirowane starożytną Grecją (54:28)
- Starożytny rytuał zdrowia (53:45)
- Ćwiczenia zaczerpnięte z starożytnej medycyny Chińskiej i sztuk walki (58:39)
- Symbol Taiji. Ćwiczenia inspirowane starożytnym symbolem Yin Yang (56:40)
- Starożytny rytuał zdrowia cz. 2 (67:45)
- 4 smoki, starożytny zestaw ćwiczeń inspirowany symboliką smoka (54:04)
- Ćwiczenia nawiązujące do starożytnych sztuk walki z bronią (47:11)
- Trening podsumowujący. Od szamanizmu do olimpizmu - 5000 lat rozwoju qigongu (58:21)