Teoria

Oddech Czterech Bram to Qi Gong znany i stosowany w historii Chin do różnych celów. Dla zastosowań bojowych – do energetyzowania dłoni i stóp w celu uzyskania większej siły. W praktykach wewnętrznych – do generowania energii Qi we wszystkich bramach, tj. dłoniach i czubkach palców w celu uzdrawiania wychodzącego i większej zdolności wyczuwania energii pacjenta. W medycznym Qi Gong – do wzmacniania krążenia energii Qi przez meridiany i ciało. Niezależnie od tego, jaką ścieżką podąża Twoja praktyka, możesz skorzystać z tej techniki oddychania wykonując ją samodzielnie lub razem z innymi formami i ruchami Qi Gong.

Cztery bramy/Pięć bram

Czterema bramami nazywamy punkty znajdujące się w centrum dłoni (Lao Gong) i środki na podeszwach stóp (punkty Yong Quan). Punkty Yong Quan są również znane jako „bulgoczące źródła” ponieważ uważa się, że Qi wypływa z nich jak woda ze źródła. Regulując krążenie Qi do czterech bram, synchronizujemy pracę tych punktów z punktem Huiyin. Możemy dzięki temu poprawić nasze zdrowie i uspokoić umysł. Piątą bramę ciała nazywamy punkt Baihuei, znajdujący się na czubku głowy.

Instrukcja ćwiczenia Oddychania Czterech Bram

Ćwiczenia oddechowe Czterech Bram Qigong można wykonywać w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Jeśli wolisz pozycję siedzącą – usiądź na krawędzi krzesła lub wyprostuj nogi przed ciałem. Nie należy krzyżować nóg, ponieważ może to uniemożliwić swobodny przepływ Qi. W przypadku pozycji leżącej – połóż się na plecach, ułóż dłonie wzdłuż ciała, nogi powinny być lekko ugięte tak, żeby stopy swobodnie stały na podłożu.

Gdy już znajdziesz się w wygodnej i rozluźnionej pozycji – możesz rozpocząć praktykę. Znajdź sobie dobre miejsce do treningu. Najlepiej jak będzie to miejsce wśród natury, ale można też ćwiczyć w dowolnej przestrzeni, w której czujemy się bezpiecznie.

Wykonaj kilka wdechów przez nos, normalnym oddychaniem brzusznym. Uspokój umysł i ustabilizuj emocje. Gdy już poczujesz się komfortowo – możesz przejść do treningu z nagraniami.

Oddychanie czterema bramami w celu usunięcia zastoju energii

Możesz również łączyć oddychanie Czterech Bram Qigong z innymi praktykami Qi Gong lub Kung Fu (wyjątkowo dobrze łączy się ona z Tai Chi). Dzięki temu praktyka będzie potężniejsza. Pomoże również usunąć blokady energii, które mamy w naszym ciele, przesyłając energię Qi przez meridiany.


Położenie ważnych punktówJak korzystać z nagrań:

  1. Zapoznaj się z treścią nagrania bez wykonywania poleceń
  2. Przećwicz na sucho materiał zawarty w nagraniu
  3. Przećwicz materiał pod dyktando nagrania
  4. Wdrażaj poprawki do własnego treningu

Kontynuuj