TAO NATURY - YINYANG ZDROWIA


Tao Natury (Primal Tao) to proste metody kształtowania swojego zdrowia i samopoczucia poprzez obserwację, zrozumienie i powrót bliżej Natury i jej praw. 

Podejście to wykorzystuje techniki pro-zdrowotne z wielu różnych tradycji praktyk taoistycznych, jogi, przełomowe odkrycia współczesnej nauki, a przede wszystkim inspirowane jest Naturą i społecznościami w niej i blisko niej żyjącymi. 

W codziennej praktyce Tao Natury (Primal Tao) skupiamy się na czterech modułach treningowych biorących pod uwagę dwa uzupełniające się przejawy każdego zjawiska (yin i yang): Trening układu pokarmowego (sytość vs głód, pełnowartościowe odżywianie vs post) Trening umysłu (medytacja vs kultywacja - praktyka KAN, aktywność codzienna vs post medialny, trening aktywny vs pasywny)

Trening ciała (dynamiczny vs statyczny, wzmacniający vs otwierający, miękki vs twardy) Trening termoregulacyjny (zimno vs gorąco, słońce vs woda, powietrze vs ziemia)

Ze względu na limit czasowy naszego warsztatu, skupimy się na aspekcie treningu ciała i umysłu. Zapraszamy uczestników do spróbowania niedługiej sekwencji ćwiczeń otwierających ciało, przeplatanych ćwiczeniami oddechowymi (pobudzające i uspokajające), wzmacniającymi (statyczne i dynamiczne) i medytacyjnymi. Będą to ćwiczenia dostosowane do każdego poziomu sprawności i doświadczenia. 

Praktyczne korzyści wypływające z tego typu ćwiczeń to między innymi: 

Umiejętność „rozładowania” chronicznego stresu. Umiejętność uspokajania systemu nerwowego w sytuacjach stresowych. 

Zmniejszenie prawdopodobieństwa kontuzji i urazów fizycznych. 

Polepszona percepcja świata, ludzi wokół nas i nas samych. Zwiększona wydolność i ogólne wzmocnienie organizmu.

TOMEK 

Od 30 lat zajmuje się metodami naturalnej kultywacji zdrowia, edukacją zdrowotną, praktyką Tai Chi i Primal Tao. Przygoda z Tai Chi rozpoczęła się dla niego na studiach w Poznaniu (styl Yang). W latach późniejszych miał przywilej ćwiczyć z wieloma przedstawicielami przekazu Chen Man Chinga – zmodyfikowanej wersji stylu Yang, czasami zwanej Yang 37. Podróżnik, przewodnik po pustyni Mojave i Sonora w Ameryce Północnej. Pasjonat ultra lekkich trekkingów górskich. Przemierzył ponad 20000 km po górskich szlakach na całym świecie. Mieszkając w Indiach zdobył uprawnienia nauczyciela Jogi. Mieszkając w Nepalu rozpoczął regularną praktykę medytacji Vipassany. Na południu Chin, na wyspie Hainan studiował Zhineng Qigong z mistrzem Liu Jianshe. Promotor zdrowego, aktywnego stylu życia, powrotu do Natury i inspirowanych nią praktyk. Propagator systemu naturalnego rozwoju zdrowia (Primal Tao/Tao Natury) opartego na wczesnych praktykach taoistycznych, obserwacji Natury i wiedzy o przed-cywilizacyjnym życiu naszych przodków. 


 ANASTAZJA 

rozpoczęła praktykę jogi w roku 2005 pod kierunkiem Andreya Lappy, jednego z najbardziej znanych nauczycieli jogi w Rosji, Ukrainie i całym wschodnim bloku. Po kilku latach praktyki pojechała do Indii by kontynuować rozwój swej pasji bliżej źródła. Od tego czasu, Riszikesz – niewielkie miasteczko znane jako światowa stolica jogi – stał się jej drugim domem. W Riszikeszu jej nauczycielami byli tacy mistrzowie jak Surinder Singh (hatha joga i Iyengar yoga), Usha Devi (senior Iyengar yoga teacher), Ashish Sharma ( hatha yoga + Iyengar), Yogi Vishvaketu ( Akhand joga, Kundalini, Sukshma Vyayama i hatha) i 105-o letni jogi Swami Yogananda Ji ( himalayan joga i Sukshma Vyayama). Przez kilka lat prowadziła w Riszikeszu szkołę jogi – Himalayan Yoga Academy, gdzie wraz z miejscowymi nauczycielami uczyła jogi, anatomii i filozofii wykorzystując swą rozległą wiedzę w treningu przyszłych nauczycieli jogi. Jej własne wyzwania zdrowotne (między innymi borelioza) spowodowały kompletny przewrót w jej dotychczasowym podejściu do praktyk zdrowotnych i głęboką weryfikację dominujących obecnie w tym temacie narracji. W rezultacie zadawania wielu pytań i dokonania wielu eksperymentów, po raz pierwszy w życiu, Anastazja zaczęła doświadczać poziomu zdrowia jakiego dotąd nie znała. Wynikiem tych dociekań jest podejście bardzo szerokie a jednocześnie bardzo indywidualne, biorące pod uwagę wiele aspektów naszego życia, denaturalizację naszego pożywienia, współczesny brak zrozumienia wartości pożywienia zwierzęcego (zwłaszcza dla kobiet), równowagę hormonalną i jej zaburzenia, potrzebę intensywnego treningu wzmacniającego jak i odpowiedniego czasu na regenerację. Wszystkie te elementy mają swój wyraz w praktykach Primal Tao, które wraz z mężem popularyzuje.