8 SIŁ W STYLACH TAIJIQUAN

Nauka form Taijiquan (Tai Chi Quan) obiecuje nauczyć nas siły, równowagi, zdrowia ale przy odpowiedniej linii przekazu również skutecznej walki wręcz. Początkowo każdy uczeń zainteresowany sztuką po prostu próbuje zapamiętać ruchy i ułożyć je we właściwej kolejności. Istotne jednak jest to, jak prawidłowo poruszać się w całej formie, jak łączyć ruchy i jak dotrzeć do miejsca, w którym Twoja forma nie tylko wygląda pięknie, ale także sprawia, że czujesz moc i możesz ją wyrazić w kontakcie z przeciwnikiem.

Dlatego tak ważne jest zrozumienie aspektu bojowego oraz ośmiu podstawowych sił w Taijiquan (Bā jìn 八勁). Są one również znane jako osiem bram (Bā mén 八門), ponieważ są opisane jako cztery główne i cztery skośne kierunki w odniesieniu do kompasu. Są to główne sposoby, w jakie siła jest przenoszona i przykładana do ciała. Tych osiem technik ręcznych wraz pięcioma krokami tworzy wewnętrzną strukturę wszystkich stylów Taijiquan, dlatego tez często nazywa się je sztuką „Trzynastu postaw”.

Piotr Ziemba uprawia sztuki walki od wczesnej młodości. Równolegle do taijiquan uprawiał północne style gongfu, południowe, karate, boks wg  polskiej szkoły Feliksa Stamma, sanda, xingyiquan i wiele innych. Od połowy lat 80 uczeń Dr Yang Jwing Minga.

Wkrótce został jego najbardziej doświadczonym w taijiquan uczniem w Europie. 

Naukę stylu yang kontynuował w linii przekazu Mistrza Yang Sau Chun"a prawnuka twórcy stylu Yang legendarnego Yang Lu Chana.

Od połowy lat 90. uprawia styl Chen. Jest wewnętrznym uczniem (tudi) Mistrza Chen Xiaowanga (wnuka Chen Fake i potomka generała Chen Wang Tinga) i jest wierny jego linii przekazu. Posiada 5 Duan w Chinese Wushu Association. Od 25 lat jest gospodarzem seminariów taijiquan, zwłaszcza z zakresu pchających dłoni (tui shou), zastosowań bojowych (yunfa) oraz posługiwania się tradycyjną bronią. Jest 16. krotnym Mistrzem Europy TCFE. W latach 90 w Poznaniu założył szkołę tradycyjnego Taijiquan, czego skutkiem było to, że również jego uczniowie zdobywali najwyższe laury na prestiżowych turniejach. Praktykuje różne rodzaje taoistycznej medytacji Neidan oraz starożytny system Daoyin, których celem jest długowieczność. Zgłębia chińską dietetykę i ziołolecznictwo, będące częścią Yang Sheng -starożytnej kultywacji zdrowia.