Wstęp

Akupresura ucha - wstęp

W tym odcinku dowiesz się:

  • Czym jest akupresura
  • Czym akupresura różni się od akupuktury
  • Czy wymienione tu praktyki są bezpieczne
  • Jak korzystać z tego kursu

i zwrócę Twoją uwagę na fakt, że tak naprawdę to akupresurę stosujesz częściej niż myślisz.

Akupresura – paramedyczna metoda leczenia pochodząca z Chin, znana już 7 tysięcy lat temu. Polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Akupresura jest "miękką" wersją akupunktury.. Pomimo niewykazanej naukowo skuteczności, według jej zwolenników jest ona cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej.

Nazwa

Nazwa "akupresura" utworzona jest na wzór terminu akupunktura i w rzeczywistości znaczy "naciskanie igłą" (acu to narzędnik od łacińskiego acus, igła).

Domniemany mechanizmy działania

Stosowanie akupresury często opiera się na koncepcjach zaczerpniętych z TCM (tradycyjnej medycyny chińskiej). Co prawda, nie ma fizycznie weryfikowalnych anatomicznych ani histologicznych dowodów istnienia punktów akupunkturowych ani meridianów. Jednak współczesna nauka powoli zaczyna zauważać ich istnienie. Ewentualne obserwowane korzyść płynące z akupresury mogą wynikać z efektu placebo.

Konwencja zachodnia

Metoda ta polega na naciskaniu ciała w odpowiednich punktach akupunkturowych, pobudzając zakończenia nerwowe znajdujące się w tych miejscach. Powstałe w ten sposób impulsy nerwowe, poprzez ośrodkowy układ nerwowy i korę mózgową miałyby docierać do chorego narządu. Wpływać miałoby to na zmniejszenie bólu i poprawienie czynności danego narządu.

Konwencja chińska

Sposób ten polega na dotknięciach, które miałyby odblokowywać przepływ energii Yin i Yang i prowadzić do jej zrównoważenia. Według chińskiej medycyny brak tej równowagi jest przyczyną większości chorób somatycznych.

Kontynuuj  
Opis

0 komentarze